A Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara (MISZK) gondoskodik a szakértői tevékenység folytatásához szükséges alapismeretek oktatásáról, melyeket legalább félévente köteles megszervezni. A szakértés alapismereteit oktató képzésen való részvétel, valamint az azt követő szóbeli vizsga teljesítése valamennyi igazságügyi szakértő számára kötelező.
Az igazságügyi szakértői alapoktatás tananyaga:
- az igazságügyi szakértői tevékenységről szóló 2005. évi XLVII. törvény alapján a szakértő jogainak és kötelezettségeinek gyakorlati alkalmazása, az igazságügyi szakértői eljárás,
- az igazságügyi szakértői kamaráról szóló 1995. évi CXIV. törvény alapján kiadott kamarai szabályzatok,
- a kamarai rendszer, a kamara működése és hatásköre,
- etikai szabályok és követelmények,
- szakterületi kompetencia,
- az igazságügyi szakértői tevékenység díjazása, elszámolása, adózása,
- a szakvélemény formai, tartalmi követelményei,
- a bizonyítási eljárás, az adatbeszerzés és mintavétel, statisztikai és logikai ismeretek, az eredmények megbízhatósága, a tanúk pszichológiája,
- a szakvélemény írásbeli előkészítése és szóbeli előadása, szövegezés és fogalmazás.
A vizsga célja, hogy az igazságügyi szakértő tevékenysége ellátásához szükséges elméleti és gyakorlati ismeretekről számot adjon. A vizsgát a MISZK mellett működő Igazságügyi Szakértői Oktatási Bizottság tagjaiból összeállított háromfős eseti bizottság előtt kell letenni.
Mentesül az oktatáson való részvétel és a vizsga kötelezettsége alól az a szakértő, aki olyan felsőfokú végzettséggel vagy szakvizsgával rendelkezik, melynek tananyaga tartalmazta az igazságügyi szakértői képzés fent leírt oktatási anyagát, vagy szakképzettségének megfelelő tudományterületen tudományos fokozattal rendelkezik.
Igazságügyi szakértői alapismeretek oktatása bejegyzéshez 10 hozzászólás