Az igazságügyi genetikai vizsgálat a bűncselekmények helyszínén vagy a bűncselekményekkel kapcsolatba hozhatóan talált biológiai anyagmaradványok vizsgálatát jelenti, melynek eredményeit jogi eljárások során történő alkalmazzák.
Az igazságügyi genetika elsősorban az igazságügyi orvostannal áll kapcsolatban, célja a személy azonosságának származásának megállapítása. A genetikai vizsgálat eredményeképpen született szakértői vélemények mind a nyomozás, mind a bizonyítási eljárás során felhasználhatók.
A genetikai vizsgálat, melyet köznyelven gyakran „DNS-teszt”-ként emlegetnek összetett, térben és időben elkülönülő vizsgálati folyamatok összességét jelenti, mely tudományos szempontból nem tekinthető egyetlen vizsgálatnak. E megállapítás fokozottan érvényes a biológiai anyagmaradványok kriminalisztikai célú vizsgálataira, ahol a vizsgálati anyag gyakran kis mennyisége, minőségromlása, szennyezettsége, keveredése különleges rizikót jelent a vizsgálat eredményességére.
Igazságügyi genetikai vizsgálat elvégzése szükséges, ha a szakkérdés annak megállapítására irányul, hogy
-
a rendkívüli halál bekövetkeztében milyen genetikai tényezők játszottak szerepet,
-
a vizsgált biológiai nyom milyen fajhoz, egyedhez kötődik, illetve milyen genetikai tulajdonságokkal rendelkezik
Apaság, anyaság, rokonság szakkérdésében a sejtmagi, illetve mitokondriális genomban lokalizált egyszerű, összetett és komplex genetikai jellegek alapján adható szakvélemény. Amennyiben a vizsgálat tárgya bűncselekmény helyszínén, vagy az elkövetés nyomait hordozó tárgyon rögzített emberi DNS profil, a szakvéleménynek tartalmaznia kell
-
a vizsgált személy és a biológiai minták DNS profilját,
-
azt, hogy ezek eltérőek vagy sem, valamint
-
egyezés esetén annak valószínűségét, azaz a vizsgálat tárgyának bizonyító erejét.