Az igazságügyi szakértők rendszeres jogi oktatásának célja, hogy az igazságügyi szakértői névjegyzékbe bejegyzett szakértők szervezett keretek között kapjanak tájékoztatást a tevékenységük folytatásához szükséges jogi ismeretekről, és a megszerzett jogi tudásuk frissítése érdekében rendszeres továbbképzésben részesüljenek.
A jogi vizsga célja, hogy a vizsgára jelentkező személy számot adjon az igazságügyi szakértői tevékenység ellátásához szükséges tételes jogi ismeretekről és az ahhoz kapcsolódó gyakorlati jogalkalmazási készségéről.
A jogi oktatás lehet:
-
a névjegyzékbe való felvételt követő első képzés, mely jogi vizsgával zárul, valamint
-
az első képzést követően, vizsgakötelezettség nélküli rendszeres továbbképzés.
A tanfolyam és a vizsga megszervezése, lebonyolítása az igazságügyért felelős miniszter feladata. Vizsgát az az igazságügyi szakértő tehet, aki az első képzést elvégezte. Az első jogi képzés időtartama 16 óra, a rendszeres továbbképzéseké pedig 8 óra.
Mentesül a vizsga alól az a szakértő, aki
-
jogász szakképzettséggel, vagy
-
jogi szakokleveles közgazdász szakirányú szakképzettséggel, vagy
-
jogi szakokleveles mérnök szakirányú szakképzettséggel, vagy
-
jogi szakokleveles általános orvos, fogorvos, gyógyszerész szakirányú szakképzettséggel, vagy
-
jogi szakokleveles családvédelmi tanácsadó szakirányú szakképzettséggel, vagy
-
kriminalisztikai szakember szakirányú szakképzettséggel
rendelkezik.
A rendszeres továbbképzésre a szakértő az első képzés elvégzésétől számított négy éven belül, majd ezt követően négyévente köteles jelentkezni.
A vizsga lebonyolítása
Az első képzés befejezését követően a vizsgát az Igazságügyi Szakértői Vizsgabizottság tagjaiból a miniszter által esetenként kijelölt vizsgabizottság előtt kell letenni.
Tanúsítvány
Az eredményesen letett vizsgáról a vizsgabizottság tanúsítványt állít ki, amelyet a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírnak.
A szakértői jogi oktatás és vizsga bejegyzéshez 3 hozzászólás