Az orvosi és pszichológiai szakértői testület feladata, hogy bíróság és más hatóság megkeresésére vagy megbízás alapján a szakterületébe tartozó szakkérdésekben szakvéleményt adjon. A szakértői testület az orvosi, továbbá egyes pszichológiai és biológiai szakterületeknek megfelelő szakkérdésekben jár el.
A szakértői testület szervezete
A szakértői testület Egészségügyi Tudományos Tanács szerveként működik, tagjait az igazságügyminiszter az egészségügyi miniszterrel egyetértésben ötévi időtartamra nevezi ki. A testület létszáma legfeljebb negyven fő lehet.
A szakértői testület tagjának megbízatása megszűnik, ha
- a megbízatás időtartama lejár,
- a megbízatását visszavonják,
- tagságáról lemond,
- meghalt.
A szakértői testület titkára
- ellátja a szakértői testület ügyviteli feladatait,
- kapcsolatot tart a külső szakértőkkel, a szakértői testület tagjaival és a megkereső szervekkel,
- nyilvántartja, elszámolja a díjakat és az elnök döntése alapján gondoskodik a szakértőket megillető díj kifizetéséről.
A szakértői testület működése
A szakértői testület a tagok által megállapított ügyrend szerint működik, melyet az igazságügyminiszternek jóvá kell hogy hagyjnia. A szakértői testület tagjainak névsorát, az ügyrendet és az éves beszámolót az Igazságügyi Közlönyben közzé kell tenni.
A szakértői testület eljárása
A szakértői testület nevében a szakértői véleményt az elnök által kijelölt három vagy öt tagból álló eseti bizottság adja. Az eseti bizottság legalább egy tagjának igazságügyi orvostan szakvizsgával kell rendelkeznie. A szakértői testület a feltett kérdések és a benyújtott iratok alapján kialakítja szakértői véleményét. Az eseti bizottság zárt ülésen alakítja ki szakértői véleményét, melyet egyszerű szótöbbséggel hoz meg. Az eseti bizottság a szakvéleményt a saját szakmai felelőssége mellett, a szakértői testület nevében adja.
Az egészségügyi területen működő igazságügyi szakértői testület bejegyzéshez 5 hozzászólás